lipca 13, 2017

5 rzeczy, które możesz zrobić przed pierwszym dniem pracy w przedszkolu.

Witajcie! Dziś post z serii "Czego bym szukała rok temu". Na studiach niestety wiele nas nie uczą, a poza tym studia a praca to dwa różne światy. Rok temu byłam zielona, ale teraz przygotowałam dla was 5 propozycji, które być może zapewnią Wam lepszy start w pracy.

1. ZAINWESTUJ W SPRZĘTY

Mam tu na myśli sprzęty takie jak drukarka i laminator. Tego drugiego się jeszcze nie dorobiłam, ale wszystko przede mną ;) Natomiast zakup drukarki to najlepsze co mogłam zrobić przed pierwszym września. Zanim zaczęłam pracę drukowałam masowo dekoracje w kolorze, ciekawe artykuły czy propozycje zabaw. O tym, że przydała się w ciągu roku i pracowała na pełnych obrotach nie muszę mówić. Jeśli teraz inwestowałabym w drukarkę z pewnością byłby to nadal Brother (teraz mam DCP-J105), tyle że z drukiem dwustronnym. Moja czasem wciąga po dwie kartki i muszę kilka razy drukować, żeby udało się to zrobić dwustronnie. Jeśli chodzi o laminator- czekam na ten lidlowy w formacie A3, ponieważ jest bardzo polecany przez koleżanki po fachu.

2. CZASOPISMA BRANŻOWE

Jedną z lepszych rzeczy, które możesz zrobić, to zapisać się na prenumerate czasopism. Ja polecam Bliżej Przedszkola Plus. Po ostatnim poście ktoś mi zaraz napisze, że z nimi współpracuję ;P, ale nic nie poradzę na to, że to naprawdę świetne wydawnictwo i kto raz coś zakupi, nie poprzestanie! Swój pierwszy numer czytalam od deski do deski i chłonęłam informacje. W prenumeracie plus mamy dodatkowo 60 foliowanych pomocy i plakaty, które są wielką pomocą w pracy. Nie raz wykorzystywałam je u moich sześciolatków. W dodatku mamy propozycje scenariuszy i pomoce do samodzielnego wydrukowania, które możemy pobrać za pomocą kodów. Jeśli nie możesz w chwili obecnej prenumerować- zajrzyj do dobrej biblioteki pedagogicznej (w Łodzi np. przy ulicy Wólczańskiej), biblioteki prenumerują czasopisma i możesz za darmo poczytać i sprawdzić, czy chcesz prenumerować.
Druga pozycja to "Nauczycielka przedszkola". Moim zdaniem za pełną cenę się nie opłaca- kupuję ją z miesięcznym opóźnieniem za połowę ceny na stoiskach z tanią prasą. Jeśli szukacie takiego stoiska w Łodzi to dajcie znać w komentarzu. Czasem mają numery jeszcze z września zeszłego roku, które mogą się Wam teraz przydać. Dla fanek dekoracji- "Hobby" i "Mały artysta".

3. INSPIRUJ SIĘ

Dołącz do grup na Facebooku, polub strony nauczycielek, strony z inspirującymi filmikami czy propozycjami plastycznymi (5-Minute Crafts, Uczymisie, Kreatywnie w domu, Prace plastyczne...). Najbardziej polecam śledzić jednak grupy nauczycielskie- panie często wstawiają filmiki czy zdjęcia z pokrewnych stron zagranicznych, które warto sobie zapisać. Poza tym śledźcie blogi- możecie zajrzeć do moich ulubionych (gdzie lista się jeszcze rozrośnie, ale to w swoim czasie), możecie też poszukać inspiracji na Pintrest- to jest dopiero kopalnia cudów!

4. KUP SOBIE KALENDARZ

Ja w tym roku kupiłam sobie kalendarz nauczyciela i był do bani! Dostałam za to kalendarz z wydawnictwa i służył mi dzielnie przez cały rok. Tym razem chyba zdecyduję się na planner- mam jeden już na oku- ale warto mieć wszystko zapisane i zaplanowane. Mnie nic tak nie uspokaja jak świadomość, że wiem co, gdzie i jak i mogę się wcześniej przygotować. Jasne- są sytuacje nagłe i całe plany biorą w łeb... Ale o tym będzie inny post :)

5. STWÓRZ DEKORACJE

Nawet jeśli nie wiesz, w jakiej grupie będziesz pracować, możesz już tworzyć jakieś dekoracje- najlepiej jesienne. Na Pintrest stworzyłam tablicę, którą będę aktualizować- jeśli masz ochotę- zapraszam ;) Możesz pokusić się o stworzenie pięknych lisków, jeżyków, grzybków czy sówek, ale tak naprawdę ogranicza Cie tylko Twoja inwencja twórcza. Jeśli tak jak ja nie masz talentu plastycznego- chociaż spróbuj! Mimo, że nie mam najlepszej ręki do rysowania coś tam umiem już po roku stworzyć. A może witrażyki? Jest mnóstwo możliwości!

Jak widzicie, jest wiele rzeczy, które możecie zrobić przed początkiem roku. Macie jakieś swoje pomysły? Śmiało piszcie w komentarzach!

Pozdrawiam!

5 komentarzy:

1. Ja właśnie walczę z tym, by nie robić nic do pracy, bo jestem na urlopie, ale... słabo mi to wychodzi:)

OdpowiedzUsuń
  2. Gromadzenie potrzebnych materiałów jest bardzo ważne. Warto od razu inwestować w sprzęty dobrej jakości. Nawet dobrze dopasowane nożyczki pomagają nam w pracy.:)Podobnie jak Ty, Agnieszko, żałuję, że nie mam dwustronnej drukarki, ale za to mam skaner i ksero (Brother J315W). :)

OdpowiedzUsuń
  3. Porządny sprzęt przydaje się wszystkim nauczycielom :) Drukarka 3w1 z wifi to był u mnie strzał w 10! :) Również mam Brothera DCP-J105. :)

OdpowiedzUsuń
  4. Sprzęt, inspiracje, literatura fachowa i kalendarz to naprawdę "must have i must do" ;)

OdpowiedzUsuń
  5. Fajnie, że podrzuciłaś adres, bo choć znam Cię z grupy to chętnie poczytam bloga :) Mimo, że sama nie siedzę w pedagogice myślę, że twoje porady są dość życiowe mimo wszystko :D Pozdrawiam :)