maja 27, 2017

Gdzie warto wybrać się na wycieczkę w Łodzi?

Cześć! W dzisiejszym poście przedstawię Wam kilka miejsc, do których warto zabrać szczególnie starsze przedszkolaki. W tym roku wspólnie z koleżanką realizowałam projekt cyklicznych wycieczek "Ciekawe miejsca w moim mieście" i muszę Wam powiedzieć, że pokazałyśmy naszym dzieciom spory kawałek naszego miasta. Wybrałam 10 ciekawych miejsc w Łodzi, które koniecznie musicie odwiedzić ze swoimi przedszkolakami!


1. PLANETARIUM

Zdecydowanie bardzo ciekawe miejsce do odwiedzenia. My byliśmy na pokazie zimowego nieba w cyklu "Kosmos dla najmłodszych". Sama dowiedziałam się wielu ciekawostek. Na przykład... Jak wygląda gwiazdozbiór psa, a dlaczego inny przypomina leżącego krasnala? Ogromnym plusem była możliwość zadawania przez dzieci pytań. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jak wygląda czarna dziura i czym tak naprawdę jest. Przy okazji wizyty w Planetarium możecie zwiedzić Dworzec Łódź Fabryczna, bo robi wspaniałe wrażenie.

2. SIENKIEWICZA 72- DINO ŚWIAT/MUZEUM FIGUR BAJKOWYCH

Przy Sienkiewicza 72 wystawy zmieniają się cyklicznie. Nam udało się dostać do Muzeum Figur Bajkowych a niedawno do Dino Świata. Obie formy przypadły dzieciakom do gustu. Jeśli chodzi o Muzeum Figur, na początku zwiedzaliśmy cały obiekt- spotkaliśmy Minionki, Pingwiny z Madagaskaru, Vadera i Yodę, Elsę i Olafa, ale także Jacka Sparrowa, Króla Juliana czy Mike'a i Sullivana. Po zwiedzaniu dzieciaki wykonywały swoje własne ozdoby gliniane i malowały je, bawiły się piaskiem kinetycznym, a na sam koniec zrobiliśmy sobie serię zabawnych zdjęć z rekwizytami.
W Dino Świecie jest podobnie- najpierw zwiedzamy fantastyczną wystawę, podczas której pani przewodnik opowiada nam o wszystkich dinozaurach, później dzieci tworzyły gliniane dinozaury i malowały je. A teraz niespodzianka- trzy filmy w 3D! Same byłyśmy oczarowane (chociaż ciężko trzymać okulary na okularach :D), filmy były i zabawne, i ciekawe, i pouczające. Dzieciaki mogły również zabawić się w archeologów, a przy wyjściu znów robiliśmy sobie zdjęcia z rekwizytami. Relację z Dino-Świata znajdziecie na moim instagramie (tutaj).
Warto wygooglować sobie, co akurat znajduje się pod tym adresem, ale jedno jest pewne- to coś fajnego!

3. MUZEUM KINEMATOGRAFII

W Łódzkim Muzeum Kinematografii byliśmy na samym początku roku, w październiku. Zwiedziliśmy Pałac pełen Bajek, w którym mogliśmy obejrzeć fragmenty znanych animacji. Później zwiedziliśmy także Pałac Scheiblera, co i dla mnie było bardzo ciekawym doświadczeniem. Przy okazji możecie zwiedzić dziedziniec Łódzkiej Szkoły Filmowej i Teatralnej (warto zapytać w dyżurce o pozwolenie, ale nie ma z tym problemu).

4. KSIĘŻY MŁYN

Cóż można zwiedzać na Księżym Młynie? Przede wszystkim zacznijcie od dawnej remizy, potem możecie przejść na przeciwko do loftów Scheiblera, a następnie w okolice ulicy Księży Młyn. Jest tam tak wiele pięknych domów, możecie zajrzeć w miejsca, gdzie był kręcony "Komisarz Aleks", dalej przejść do dawnej stacji kolejowej. Również przy okazji tej wycieczki warto zajrzeć na teren Łódzkiej Szkoly Filmowej i Teatralnej.

5. ULICA PIOTRKOWSKA

Można zacząć wycieczkę od pomników, albo po prostu wybrać się na spacer i podziwiać architekturę. Ze starszymi dziećmi polecam wybrać się śladami twórców Łodzi Przemysłowej (pomnik przy Magdzie, pomnik lampiarza), a z młodszymi na przykład do Fortepianu Rubinsteina. Jest mnóstwo możliwości i na pewno warto je wykorystać :)

6. MUZEUM ARCHEOLOGICZNO-ETNOGRAFICZNE

Tu już szczególnie ze starszymi dziećmi- moje sześciolatki (już siedmio!) były oczarowane wystawami. My byliśmy akurat na wystawie "Szare jak ziemia, barwne jak pamięć" dotyczącej regionu łowickiego, a potem na projekcji "Polski rok obrzędowy". W obu przypadkach i ja dowiedziałam się czegoś nowego i myślę, że i duży i mały powinien się tam wybrać :)

Sześć propozycji- nie wiem, czy to dużo, czy mało. U nas rzadko kiedy jest tydzień bez wycieczki- lubimy biegać po Łodzi i dowiadywać się czegoś nowego. Nie uwzględniłam tu współpracy z Domami Kultury czy na przykład Zespołem Tańca Ludowego, bo to już każdy wybiera we własnym zakresie. Moim zdaniem warto już od najmłodszych lat zapoznawać z miastem, kształtować i doskonalić umiejętność zachowania się w środkach transportu publicznego oraz umiejętność bezpiecznego poruszania się parami po chodniku. Na początku może być to trudne, ale uwierzcie mi- warto!

Koniecznie dajcie znać, jeśli skorzystaliście z mojej propozycji :)

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Nauczycielka Przedszkola , Blogger